U ljeto 2022. godine, u tjednu kada slavimo Erasmus dane i vještine stečene u strukovnom obrazovanju, u školskom vrtu poljoprivredne škole iz Slavonskog Broda otkrivena je skulptura Satira koju su izrađivali učenici Srednje škole Matija Antun Relković, u sklopu Erasmus+ projekta Art of Recycling, Future for Environment u suradnji s lokalnom udrugom Arteco Pavletić iz Malina.
Udruga i škola su ostvarili suradnju i u prijašnjim projektima. Projekt „Klikom do kulture i umjetnosti za mlade“, na kojem su sudjelovali i učenici ove škole, usmjeren je na razvijanje socijalnih i kreativnih vještina kod mladih kroz sudjelovanje u kulturnim i umjetničkim aktivnostima u cilju prevencije njihove socijalne isključenosti. U sklopu projekta br. 2021-2HR01-ESC51-VTJ-000044689, aktivnosti „Interactive Theme Pak“, učenici su educirani o načinu na koje mogu reciklirati drvo, odnosno kako ga pretvoriti u umjetničko djelo. Članovi Udruge Arteco Pavletić u svome tematskom parku demonstrirali su kako se rukuje alatima, kako obraditi drvo i stvoriti jedinstvene umjetnine. Učenici su po povratku u svoju školu svojim kolegama prenijeli znanje koje su stekli u Malinu.
Otkrivanjem skulpture Satira, otvoren je i tjedan transnacionalne mobilnosti uz goste iz Grčke, Estonije, Turske, Sveučilišta Slavonski Brod i slavonskobrodskih medija. Ali sigurno se pitate zašto je Satir važan ovoj školi? Matija Antun Reljković rođen je davne 1732. godine u posavskom selu Davoru, tadašnjem Svinjaru. Borio se u sedmogodišnjem ratu kod Kolina i Bratislave te tada biva zarobljen od Prusa, te je odveden u Frankfurt na Odri. Tijekom zarobljeništva puno je čitao i učio je jezike. Vidjevši napredne kulturne, gospodarske i socijalne prilike u Njemačkoj htio je poučiti svoj slavonski narod pa je napisao svojega Satira u narodnom desetercu i u dvije godine rasprodao 1500 primjeraka knjižice. Ovo djelo opisuje i potiče čitatelja da razmišlja o mjestu u kojemu živi, te kako se prema istome i odnosi. Slavonija se često opisuje kao zlatna, ne samo zbog vizualnog doživljaja kada je ljetom prekrivena morem žitnih klasja, nego i zbog bogate zemlje i plodova koje može donijeti.
Udrugu Arteco Pavletić, učenike, pa i samog Relkovića vodi isti motiv – očuvanje prirode, umjetnosti i kulturne baštine u okviru načela očuvanja ekologije. Satir je zapravo izmišljeni lik koji je svjestan svega što se u Slavoniji događa. On pokušava pomoći slavonskom narodu i ukazati na sve propuste, pokušava probuditi svijest Slavonca da već jednom shvati u kakvom božanstvenom okrugu živi, i kako ga svojim ponašanjem pretvaraju u propast. Satir predstavlja sve ljude u Slavoniji koji su nakon oslobođenja od Turaka doživjeli potpun slom u duhu i kulturi, prosvjeti i rodu. Nakon toga postali su nemarni ljudi koji nisu marili ni za što pa tako ni za izgled svojih kuća, zapuštenost svojih polja i neznanje svoje najmilije i najdraže djece. Narod je bio oduševljen knjigom, no neki ga nisu dobro primili zbog mnogih piščevih, prosvjetiteljskih osvrta. Sam književnik govorio je: “Promišljavajući ako doživim svršetak rata ja ću svojoj zemlji iz tuđe zemlje doniti jednoga SATIRA kako bih im ukazao na situacije u kojima mogu zemlju svoju popraviti. Satir, šumski bog, bez zadrške može reći „ sve falinke“ i sve što mu na srcu leži.” I evo ga ondje, u školskom vrtu, kao podsjetnik na zavičajnog književnika, onoga koji je svojom pripadnošću zemlji i tradiciji, zaslužio da škola nosi njegovo ime i svoj jesenski festival naziva njegovom riznicom. Onoga koji bi i danas mogao puno toga Slavoncima prigovoriti, ali i pohvaliti sve dobre strane slavonske svakodnevice. Danas podsjećamo društvo koliko je važno strukovno obrazovanje za našu Slavoniju, poljoprivreda, ekologija i čuvanje ove naše bogate zemlje.